O nas

Jedyne takie miejsce na Dolnym Śląsku. Nie wierzysz? Sprawdź!

To nie jest zwykły skansen,  jakich w Polsce i na świecie wiele. Statyczny, wymuskany, ze żwirowymi alejkami i martwymi eksponatami. W naszej Osadzie, opierając się na zapiskach dawnych kronikarzy i inżynierów górnictwa wiernie odtwarzamy urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy WALONOWIE. Cel jaki postawiliśmy sobie jest jasny! TYGIEL ma żyć i funkcjonować jakby czas zatrzymał  się w miejscu! Wszystkie urządzenia są pieczołowicie odtwarzane tak, aby każdy zwiedzający mógł sam przekonać się, jak wielkimi inżynierami byli Ci, którzy odważnie eksploatowali bogactwa Sudetów. Nasza Osada jest żywa, gwarna i prawdziwa. Tutaj nic nie robimy na pokaz! Urządzenia wykonujemy  metodami sprzed wieków, używając tych samych materiałów i narzędzi co nasi przodkowie. Urządzenia, których wykonanie konsultujemy z kustoszem Muzeum Karkonoskiego (dr Przemysławem Wiater), nie są obiektami  muzealnymi, także pozwalamy ich dotykać i używać, aby nasi Goście mogli poczuć się prawdziwymi walonami. Jednocześnie w ofercie znajdują się niesamowite warsztaty, gdzie pod okiem specjalistów z dziedzin takich jak kowalstwo, hutnictwo czy ceramika, można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach.

Dla grup czynne cały rok!

Zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o pełnych godzinach. W przypadku wzmożonego ruchu turystycznego, godziny otwarcia mogą być wydłużone, a wejścia odbywać się co pół godziny.

Grupy zorganizowane po  wcześniejszej  rezerwacji  telefonicznej (GODZINY USTALANE INDYWIDUALNIE) pod numerem (+48) 726 541 852

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Robert Pawłowski
Mistrz Waloński 

szlak twardych zawodów

Nasza Osada leży blisko centrum Szklarskiej Poręby, przy czarnym szlaku wiodącym do wodospadu Szklarki – na  Szlaku Twardych Zawodów.

Jest to unikatowy na skalę europejską projekt z zakresu historii techniki, w którym trzy odrębne manufaktury pokazują dawne metody obróbki kamienia, żelaza i szkła.

Kamień- Muzeum Ziemi Juna, żelazo- nasz Tygiel natomiast szkło- Leśna Huta.

Szlak Twardych Zawodów jest niezwykle ciekawym i nowatorskim pomysłem dla turystów, biur podróży, szkół i przewodników.
W ciągu jednego dnia można odwiedzić naraz trzy niesamowite  atrakcje naszego regionu.

Najlepiej rozpocząć zwiedzanie od Leśnej Huty (do dyspozycji bezpłatny parking), aby podążając w dół czarnym szlakiem zwiedzić naszą Osadę, następnie Muzeum Ziemi Juna,  gdzie możemy  zakończyć wycieczkę.

Do każdego z tych miejsc  można podjechać autokarem.

Szlak Twardych Zawodów jest fragmentem Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza.

Poszukiwaczu,

Skontaktuj się

W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt
pod nr (+48) 726 541 852

lub drogą mailową tygiel.val@gmail.com