58-580 Szklarska Poręba, ul. 1 Maja 66a

(+48) 726 541 852 tygiel.val@gmail.com

Na skróty

Mapa Szlaku Twardych Zawodów
Szlak Twardych Zawodów
Jak go ugryźć?

    Najlepiej rozpocząć zwiedzanie szlaku od Leśnej Huty (bezpłatny parking dla autokarów), gdzie w ostatniej działającej pod Szrenicą hucie szkła mistrza Henryka Łubkowskiego, podtrzymuje się wielowiekowe tradycje hutnicze Szklarskiej Poręby.
W tym urokliwym miejscu możemy przyjrzeć się procesowi wytopu i obróbki szkła, oraz posłuchać niezwykłych opowieści z lat minionych. Hutnicy używając dawnych narzędzi i form kuglarskich, wprowadzają widzów w magiczny świat szkła, intrygującego swoją formą i treścią oraz nieskończoną ilością barw i kształtów.
Na terenie huty funkcjonuje sklepik, w którym istnieje możliwość nabycia pamiątek, wykonanych w czasie pokazów dla turystów.
Czas zwiedzania z zakupami ok 45 minut.

     Po uczcie dla  oka i ducha, warto zadbać o ucztę dla brzucha – korzystając z nie lada okazji jaką daje nam sąsiedztwo Karczmy Hutnika. Tylko tutaj w stylowych warunkach, skosztujemy doskonałej kuchni regionalnej,  w której królują, min. ” karkonoskie sikorki ” wspierane pierogami robionymi według tradycyjnej receptury, oraz wiele, innych arcysmacznych potraw, że o piwie regionalnym nie wspomnimy.  

  Gdy nasze zmysły poczucia piękna i smaku zostaną odpowiednio nasycone, po chwili odsapnięcia ruszamy dalej szlakiem Twardych Zawodów, ścieżkę wskażą nam tajne znaki Walońskie.

   Idąc ich śladem dotrzemy po około 5 minutach, do  Osady Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów zwanych przez wtajemniczonych Żelaznym Tyglem.

   To tutaj grupa entuzjastów pieczołowicie odtwarza  średniowieczne machiny
i urządzenia górnicze, jakie funkcjonały na naszych terenach kilkaset lat temu,
a że nie są to obiekty muzealne, zwiedzający mogą je własnoręcznie uruchamiać
pod opieką przewodnika, który zabawi nas niesamowitymi opowieściami z czasów pierwszych wypraw.
   W osadzie oprócz zrekonstruowanych maszyn funkcjonują warsztaty średniowieczne w których możemy przyjrzeć się pracy min. kowala, drwala, garncarza, tkacza, hutnika metalurga, cieśli.
   Za niewielką dopłatą zwiedzający mogą przy pomocy rzemieślników z danej dziedziny, wykonać niepowtarzalne pamiątki z naszych gór (jakże miła odmiana od wszechobecnej chińszczyzny).
   Na terenie osady funkcjonuje piec, w którym wypiekany jest chleb metodami tradycyjnymi, również do skosztowania na miejscu , a w magicznym kramie, można nabyć pamiątki wykonane przez rzemieślników walońskich.
Dla grup istnieje możliwość zorganizowania gry integracyjnej z elementami fantasy
i wykorzystaniem starych urządzeń.
Dla strudzonych wędrowców proponujemy ognisko z kiełbaskami.
Czas samego zwiedzania ok 1 godzina.
Czas wykonania jednej pamiątki w wybranym warsztacie ok 60 minut.

   Po powrocie z przeszłości do świata współczesnego, żegnając gościnne progi średniowiecznych poszukiwaczy skarbów, „żeglujemy” dalej, wypatrując tajnych walońskich znaków, by po mniej więcej 15 minutach marszruty, przez niebywale urokliwe zakątki Karkonoszy, dotrzeć do trzeciej ważnej atrakcji naszego szlaku,
jaką jest Stara Chata Walońska.

   To tutaj znajduję się siedziba Walonów, wybitnych fachowców od pozyskiwania
i przetwarzania minerałów. Okazałe gmaszysko, z licznymi labiryntami
i podziemiami, udostępnione jest do zwiedzania bezpłatnie. Tylko tutaj poczujemy tajemniczą energię „gara mocy”, czy też zachwycimy się niespotkaną nigdzie indziej kolekcją minerałów z całego świata.

   Dla grup zorganizowanych (od 20 osób) organizujemy prelekcje – w czasie  których możemy posłuchać ciekawych opowieści zielarzy o historii Karkonoszy i Sudetów,
by później podczas zdobywanie I Stopnia Wtajemniczania Walońskiego przeżyć niesamowite chwile, w czasie otrzęsin Walońskich.  

Sudeckie Bractwo Walońskie im. Juliusza Naumowicza prowadzi również:
– pozaszkolne formy edukacji przyrodniczej – warsztaty, prelekcje;
– lapidarium – ekspozycja minerałów i starych narzędzi;
– sklepik waloński – minerały kolekcjonerskie, galanteria, upominki;
– MTV, czyli Muzeum Tanich Win.
Czas zwiedzania z prelekcja i otrzęsinami ok 1 godzina.

  

    Gdy lekko oszołomieni opuścimy mury Starej Chaty, obieramy azymut na zachód
i podążając dalej za tajnymi znakami Walońskimi udajemy się do czwartej i ostatniej już atrakcji naszego szlaku jaką jest Wodospad Szklarski. Chociaż tu nie prezentowane są żadne zawody, to jednak warto odwiedzić to miejsce z uwagi na niepowtarzalny klimat i urok wodospadu który swoim pięknem zachwyca turystów już od ponad 150 lat. Po chwili relaksu i sesji fotograficznej z udziałem wodospadu w tle, trzema mostami pokonujemy górskie rzeki i potoki by dotrzeć do parkingu skąd zabiera nas wcześniej podstawiony Autokar.

Czas przejścia szlaku ze zwiedzeniem wszystkich atrakcji wynosi średnio ok 6 godzin.