58-580 Szklarska Poręba, ul. 1 Maja 66a

(+48) 726 541 852 tygiel.val@gmail.com

Na skrótySzlak Twardych Zawodów
Jak go ugryźć?

    Najlepiej rozpocząć zwiedzanie szlaku od Leśnej Huty https://www.lesnahuta.pl/ (bezpłatny parking dla autokarów), gdzie w ostatniej działającej pod Szrenicą hucie szkła mistrza Henryka Łubkowskiego, podtrzymuje się wielowiekowe tradycje hutnicze Szklarskiej Poręby.
W tym urokliwym miejscu możemy przyjrzeć się procesowi wytopu i obróbki szkła, oraz posłuchać niezwykłych opowieści z lat minionych. Hutnicy używając dawnych narzędzi i form kuglarskich, wprowadzają widzów w magiczny świat szkła, intrygującego swoją formą i treścią oraz nieskończoną ilością barw i kształtów.
Na terenie huty funkcjonuje sklepik, w którym istnieje możliwość nabycia pamiątek, wykonanych w czasie pokazów dla turystów.
Czas zwiedzania z zakupami ok 45 minut.

     Po uczcie dla  oka i ducha, warto zadbać o ucztę dla brzucha – korzystając z nie lada okazji jaką daje nam sąsiedztwo Karczmy Hutnika  http://karczmahutnika.pl/. Tylko tutaj w stylowych warunkach, skosztujemy doskonałej kuchni regionalnej,  w której królują, min. ” karkonoskie sikorki ” wspierane pierogami robionymi według tradycyjnej receptury, oraz wiele, innych arcysmacznych potraw, że o piwie regionalnym nie wspomnimy.  

  Gdy nasze zmysły poczucia piękna i smaku zostaną odpowiednio nasycone, po chwili odsapnięcia ruszamy dalej szlakiem Twardych Zawodów, ścieżkę wskażą nam tajne znaki Walońskie.

   Idąc ich śladem dotrzemy po około 5 minutach, do  Osady Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów zwanych przez wtajemniczonych Żelaznym Tyglem.

   To tutaj grupa entuzjastów pieczołowicie odtwarza  średniowieczne machiny
i urządzenia górnicze, jakie funkcjonały na naszych terenach kilkaset lat temu,
a że nie są to obiekty muzealne, zwiedzający mogą je własnoręcznie uruchamiać
pod opieką przewodnika, który zabawi nas niesamowitymi opowieściami z czasów pierwszych wypraw.
   W osadzie oprócz zrekonstruowanych maszyn funkcjonują warsztaty średniowieczne w których możemy przyjrzeć się pracy min. kowala, drwala, garncarza, tkacza, hutnika metalurga, cieśli.
   Za niewielką dopłatą zwiedzający mogą przy pomocy rzemieślników z danej dziedziny, wykonać niepowtarzalne pamiątki z naszych gór (jakże miła odmiana od wszechobecnej chińszczyzny).
   Na terenie osady funkcjonuje piec, w którym wypiekany jest chleb metodami tradycyjnymi, również do skosztowania na miejscu , a w magicznym kramie, można nabyć pamiątki wykonane przez rzemieślników walońskich.
Dla grup istnieje możliwość zorganizowania gry integracyjnej z elementami fantasy
i wykorzystaniem starych urządzeń.
Dla strudzonych wędrowców proponujemy ognisko z kiełbaskami.
Czas samego zwiedzania ok 1 godzina.
Czas wykonania jednej pamiątki w wybranym warsztacie ok 60 minut.

   Po powrocie z przeszłości do świata współczesnego, żegnając gościnne progi średniowiecznych poszukiwaczy skarbów, „żeglujemy” dalej, wypatrując tajnych walońskich znaków, by po mniej więcej 5 minutach marszruty, przez niebywale urokliwe zakątki Karkonoszy, dotrzeć do trzeciej ważnej atrakcji naszego szlaku,
jaką jest Strażnica  Walońska – Muzeum Ziemi Juna http://muzeumziemi-juna.pl/.

   To tutaj znajduję się największa w Polsce stała wystawa minerałów. Okazały budynek , z licznymi labiryntami i podziemiami, udostępnione jest do zwiedzania. Tylko tutaj poczujemy tajemniczą energię, czy też zachwycimy się niespotkaną nigdzie indziej kolekcją minerałów z całego świata.

W dawnych czasach przebiegała tędy Czeska Ścieżka. Znany trakt prowadzący z kasztelanii wleńskiej do Starej Wsi Szklarskiej a następnie do Czeskiego Brodu na rzece Kamiennej. Tu stała strażnica gdzie spotykali się wędrowcy wyruszający w Góry Olbrzymie do źródeł Łaby i dalej do Pragi. Wśród nich byli również Walonowie – średniowieczni poszukiwacze minerałów i szlachetnych metali. Miejsce to przez wieki zmieniało się. Była tu karczma głodowa, zajazd dla dyliżansów a po II Wojnie Światowej słynny Motel Relax Parylaka i w końcu Muzeum Ziemi JUNA. Dziś nowy budynek Muzeum nadal stoi na fundamentach starej strażnicy. Wewnątrz odkryć można Walońską historię tej krainy oraz zobaczyć mineralogiczne skarby które skrywa ziemia.

 Zapraszamy do Muzeum Ziemi JUNA – Strażnicy Walońskiej.

Czynne codziennie 10:00 – 18:00

OFERUJEMY:

Strefę darmową – sala sklepu z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami z Dolnego Śląska.

Płatną część wystawową : (wystawa na powierzchni około 450 metrów kwadratowych na dwóch poziomach budynku) Ekspozycja poświęcona tradycjom Walońskich poszukiwaczy skarbów gór m.in. wielki bęben obrzędowy, sztolnia walońska, płuczki walońskie, sala alchemika. Duża i unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów lokalnych i ze świata.

Możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem ( czas zwiedzania około 45 min).

– Duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami, biżuterią.

– Parter budynku z częścią wystawy, dostępny dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

– Przy Muzeum Ziemi JUNA znajduje się duży bezpłatny parking – również dla autokarów (dot. osób i grup zwiedzających muzeum)

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację
pod numerem 75 717 32 87

     Czas przejścia szlaku ze zwiedzeniem wszystkich atrakcji wynosi średnio ok 6 godzin.